Danışmanlık Hizmetleri

İŞ YERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI

İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı; yetkili idareler tarafından işyerlerinin açılıp faaliyet göstermesi için verilen bir izindir. Bu izin, pek çok kişi tarafından ruhsat, GSM ruhsatı, çalışma ruhsatı şeklinde ifade edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki 10.08.2005 tarih ve 25902 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik göre resmi olarak ifadesi iş yeri açma ve çalışma ruhsatıdır. En çok karıştırılan diğer bir husus işletme belgesi ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatının aynı belge olduğudur. İşletme belgesi çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından verilen ve iş yerinde iş güvenliği ile ilgili tedbirlerin alındığını ifade eden bir belgedir. Bu husus karıştırılmamalıdır.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca 1. Sınıf GSM’ler için 3 adımda (yer seçimi ve tesis kurma izni işlemleri, deneme izni işlemleri, GSM Ruhsatı işlemleri ile) Ruhsat alınması işlemleri tamamlanırken, diğer grup kapsamına giren işletmeler; direkt ruhsat müracaatı ile sonuçlanmaktadır.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alabilmek için firmaların “işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik uyulması gereken yöntem ve kuralları açıklamaktadır. Çoğu firma için karmaşık, uzun ve zorlu olan bu süreci,AYDIN CEVRE DANIŞMANLIĞI ve MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ sizlere KOLAY, HIZLI ve ANLAŞIR bir biçimde sizlere çözüm olarak sunuyoruz.